Organizujemy kuchnię

Dobrze zaplanowane i przemyślane wnętrze kuchenne jest kluczem do osiągnięcia sukcesu, jakim jest posiadanie funkcjonalnej, a zarazem pięknej kuchni.

Właściwie zorganizowane pomieszczenie kuchenne oprócz walorów estetycznych, musi zapewniać wygodę gotowania oraz przygotowywania posiłków. Dlatego prawidłowe rozmieszczenie sprzętów oraz mebli kuchennych zagwarantuje taki komfort, a dodatkowo każda przechowywana rzecz będzie miała swoje miejsce, jak również zachowamy porządek oraz czystość.

Przystępując do remontu, bądź też urządzając nowe mieszkanie warto zadać sobie pytanie, czego oczekuje się po tym pomieszczeniu, jaką będzie pełnić funkcję w naszym życiu, czy też jak często będziemy z niego korzystać. Inaczej urządzi kuchnię miłośniczka sztuki kulinarnej, która gotuje pięć dań dziennie i z pasją wypróbowuje nowe przepisy, a inaczej singiel pracujący codziennie do 20…. Jedno jest pewne – to my dyktujemy kuchni jaka ma być, a nie ona narzuca nam jakiś kanon!

Istnieją jednak pewne „zasady”, które są pomocne w zaplanowaniu funkcjonalnego wnętrza i na pewno warto z nich skorzystać, ale własny zdrowy rozsądek również jest nieoceniony 😉

Przestrzeń kuchenna dzieli się na trzy strefy: przechowywania, gotowania i zmywania. Pomocna w wyznaczaniu tych stref jest zasada trójkąta roboczego – jego wierzchołki wyznaczają lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Musimy zadbać, aby poszczególne strefy nie zachodziły na siebie, dzięki czemu np. woda ze zlewozmywaka nie będzie chlapała na rozgrzaną patelnię.

Zasada trójkąta roboczego

Strefa przechowywania to szuflady i szafki. Można je pogrupować na przestrzeń do przechowywania produktów, bądź też np. przyborów kuchennych.

Strefa przechowywania produktów

Talerze, kubki i sztućce warto rozlokować jak najbliżej zmywarki, dzięki czemu podczas opróżniania jej zaoszczędzimy czas. Dosłownie chwilę zajmie poodkładanie prawie wszystkiego na swoje miejsce, bez potrzeby przemieszczania się.

Strefa zmywania obejmuje zlewozmywak oraz środki czystości. Rozsądne jest umieszczenie kosza na śmieci pod zlewem, albo w jego okolicy, ponieważ zmywając naczynia, czy też pakując je do zmywarki, szybko pozbędziemy się resztek, a zarazem bałaganu. Jeżeli mamy jeszcze w szafce miejsce, możemy przechowywać tam również środki chemiczne.

Strefa gotowania to przede wszystkim blat kuchenny. To na nim wykonujemy prawie wszystkie czynności związane z przygotowywaniem posiłków. Dobrze jeśli jest pusty, a niepotrzebne i zagracające przestrzeń przedmioty są pochowane. Jedynie sprzęty używane codziennie warto zostawić, aby w kółko ich nie wyciągać.

Duży i wygodny blat roboczy

Pamiętajmy ponadto o ulokowaniu zmywarki w okolicy zlewozmywaka oraz kosza na odpady. Zawsze to lepiej „mokrą robotę” wykonywać w jednym miejscu, niż chlapać po całej kuchni 🙂

Okap instalujemy nad płytą grzejną na wysokości 65-80 cm ( w zależności czy jest to płyta elektryczna czy gazowa ), licząc od płaszczyzny blatu. Wymiar okapu powinien być dostosowany do wielkości płyty i mieścić się w jej zarysie lub być o ok. 10 cm większy. W ten sposób umieszczony pochłaniacz będzie najefektywniej zbierał wilgoć oraz zapachy wydobywające się z gotujących garnków.

Właściwie dobrany okap

Piekarnik oraz mikrofalę można natomiast umieścić w jednym bloku, na wysokości ok. 670 cm (licząc od dołu). Dzięki temu łatwiej jest wkładać i wyciągać naczynia, a dodatkowo wysokość ta zwiększy bezpieczeństwo dzieci, ponieważ szyba i pokrętła bada się znajdować poza ich zasięgiem.

Piekarnik i mikrofala umieszczone w jednym bloku

Podczas planowania i organizowania funkcjonalnej kuchni musimy dużo uwagi poświęcić samym meblom, bez których to miejsce po prostu nie istnieje. Jeżeli są to meble pod zabudowę to pole do popisu mamy nieograniczone 🙂

Ale to już temat na inny wpis…. 😉